RESMİ ROTARY BAYRAĞI

Amerika Birleşik Devletlerinin Texas Eyaleti, Dallas şehrinde 1929 yılında yapılan Uluslararası Rotary Konvansiyonunda Rotary’yi temsil edecek bir Flama, resmen kullanılacak bir Rotary bayrağı olarak kabul edildi. Bu Rotary bayrağında beyaz bir zemin üzerinde altın renginde bir çark amblemi beyaz bayrağın ortasında yer alıyordu. Rotary çarkının çerçevesi koyu mavi renkte idi. Bu çarkın üzerinde alt ve süt tarafından yazılı olan “Rotary” ve “international” kelimeleri de altın renkli idi. Çarkın göbeğindeki mil ve kama yuvası ise beyaz renkte idi.
İlk resmi Rotary bayrağı, 1915 yılının Ocak ayında Kansas City Missouri Kentinde dalgalandı. 1922 yılında küçük bir Rotary flaması Güney Kutbuna Amiral Richard Bryd tarafından dikildi. Amiral Byrd Virginia Eyaletinin Winchester şehri Rotary kulübü üyesiydi. Bundan dört yıl sonra ise, Rotary flaması ile Kuzey Kutbuna giden aynı kişi, yani Amiral Byrd idi.
Rotary Kulüplerinin bazıları resmi Rotary bayrağını bir sancak gibi her kulüp toplantısında asarlar. Böyle durumlarda, bayrak üzerinde çark ambleminin üzerine “Rotary Kulüp” yazısını ve amblemin altına de şehir, eyalet ve ülke adının yazılması uygun olur.
Rotary Bayrağı, bugün Rotary Dünya Merkezinde her zaman için asılıdır ve dalgalanmaktadır. Bir de, her Rotary Konvansiyonunda ve Uluslararası Rotary’nin resmi organizasyonu olarak düzenlenen toplantılarında bu bayrak mutlaka asılmalı ve dalgalanmalıdır.

Leave a comment