ROTARY SİBER ZORBALIKLA MÜCADELE VE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI PROJESİ

Değerli Rotary Ailemiz,

Siber Zorbalık ve Güvenli İnternet Kullanımı çağımızın en büyük problemlerinden birisidir.

Ülkemizde her saat başı yüzlerce çocuğumuz internet üzerinden saldırılara maruz kalıyor. Üstelik birçok tehlikeli oyunu oynarken suç işlemeye yönlendiriliyorlar.

Günümüzde, internet kullanımını iyi öğrenmeyen çocuklarımız, çok yüksek oranda çocuk hakları ihlalleri ile karşılaşıyorlar. Siber zorbalık aynı zamanda çocuk haklarının da önemli bir başlığıdır.

Bugüne kadar Türkiye'de sadece Mavi Balina isimli bir oyun yüzünden 142 çocuğumuz hayatını kaybetti. Dünyada ise bu rakam 10.000’in üzerindedir. BM Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi'ne "İnternet Bağımlılığı"nı hastalık olarak eklediği günümüzde, bilişim uzmanları aileleri artık daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar.

Internet teknolojileri, çok büyük kolaylıklar sağlarken, çocuklarımızı bazı tehlikelere karşı açık hedef haline getirmektedir. İnternette dolandırıcılık, sahte hesaplar, siber zorbalık gibi tehditler, kişisel verilerimizi hedef alırken, çocuklarımıza ciddi zararlar vermektedir.

Peki Rotaryenler olarak bizler ne yapıyoruz?

Rotary, çocuklarımıza ve gençlerimize güveli internet kullanımını öğretmek istiyor.

Bunun için, Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü ve Türkiye Bilişim Derneği Genç Çalışma Grubu, Rotary Siber Zorbalıkla Mücadele ve Güvenli İnternet Kullanımı Projesi ile çocuklarımızın bilinçlenmesi için güçlerini birleştirdi.

Proje kapsamında, okullarda 9-14 yaş grubu çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz. Pilot proje olarak 600'den fazla çocuğumuzu bilgilendirdik ve çok başarılı sonuçlar almaya başladık.

Siz de bize katılın. Tek yapmanız gereken info@bahcelievler-rotary.org mail adresimize e-mail göndererek bizimle iletişime geçmeniz.
Projenin tüm bilgilerini www.siberzorbalik.com.tr adresimizde çok kısa zamanda bulacaksınız.

Rotaryen saygı ve sevgilerimizle.

Murat DOĞRU ve Nursun
Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü
2018-2019 Dönem Başkanı ve Eşi

PROJE TANITIM VIDEOSU: https://youtu.be/xAYwUsqTrdc