1. EYMİR GÖLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE DALGIÇLARLA GÖL TEMİZLİĞİ ÇEVRE – DOĞA KORUMA PROGRAMI

Dünyamızın ikliminin ve çevremizin korunması Rotary’nin öncelikli hizmet alanlarındandır.

Çocuklara, gençlere ve yetişkinlere çevre bilincinin aşılanması için her yıl tekrarlanacak ve geleneksel hale gelecek Doğa Yürüyüşü ve Çevre Temizliği Programı Rotary Gençlik Ayı’na ithafen:

  • Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü,
  • Ankara Bahçelievler Rotaract Kulübü ve
  • Ankara Bahçelievler Interact Kulübü ortak projesi olarak gerçekleştirilmiştir.

Saat 10.00’da Doğa Yürüyüşü ve Çevre Temizliği Başladı.

Projemiz, krokilerle katılımcılara aktarılan yer olan ODTÜ, Eymir Gölü TRT Girişinde saat 10.00’da başlamıştır. Eldiven, torba ve çivili çöp toplama sopalarıyla, katılımcılar araçlarla göl çevresindeki farklı noktalara servis araçları ile ulaştırılmış, tüm göl çevresinde çevre yürüyüşü yaparken çevre temizliği de yapılmıştır. Tüm katılımcılar saat 12.00’de servislerle gelerek Kayıkhane Restoran’da buluştu.

Tonlarca çöp temizlenmiş ve ODTÜ çöp araçlarına ulaştırılmıştır. Bu sayede gençlerimiz ve çocuklarımıza çevre yürüyüşü sırasında doğa koruma bilinci aşılanmıştır.

Saat 12.00’de Göl Temizliği Dalgıçlar Tarafından Yapılmıştır.

Tüm katılımcılar saat 12.00’de Kayıkhane Restoran’a gelmiş, burada saat 12.00’de Samsun’dan gelen Samsun Karadeniz Su Sporları Kulübü Dalgıçları olan Suat METİN, Fevzi Altay GÜVENLİ, ve Hasan Erdem AVCI, 3 kişilik bir grup olarak göl temizliği yapmışlardır. Gölden çıkan araba lastiği, masa, araç parçaları, pet ve cam şişeler izleyicileri şaşırtmıştır. TRT Haner, İhlas haber Ajansı ve Haber GLOBAL haber yapmıştır.

Su altı temizliği oldukça renkli anlara sahip olurken bölgede bulunan turistlerin ilgisini çekti ve tüm katılımcılar ilgi ile dalgıçları izlediler. Su altından çıkan çevre kirliliği basın eşliğinde sergilendi. Çevre bilincine dikkat çekildi.

Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü Başkanı Rtn. Murat DOĞRU, Bölge Rotaract Temsilcisi Rtc. Batuhan YAŞAR, Ankara Bahçelievler Rotaract Kulübü Başkanı Rtc. Emin KARA ve Ankara Interact Kulübü başkanı Itc. Yiğit Bora DOĞRU, Rotaryenler, Rotaryen eşleri, Rotaractlar, Interactlar bizlerleydi. Yaklaşık 100 kişilik bir katılım ile gerçekleşen etkinlik anacına ulaştı.

Dalgıç ekibine Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü Başkanı Rtn. Murat DOĞRU, GDB. Rtn. Erkan ULUKAN, Ankara Bahçelievler Rotaract Kulübü Başkanı Rtc. Emin KARA teşekkür belgelerini verdiler. Ankara Interact Kulübü başkanı Itc. Yiğit Bora DOĞRU bu anları ölümsüzleştirdi. Rotary harekete Geçenler temalı Roll Up ve bayraklarımız kullanıldı.

Temizlik sonrası arzu eden katılımcılar Kayıkhane Restoran’da saat 14.00’e kadar yemek ve sohbet yaptılar.

Rotaryen saygı ve sevgilerimizle.